header pokazy2018

III Podkarpackie Pokazy Lotnicze w Krośnie, 2 IX 2017

Image 1 1Ich znakiem rozpoznawczym są żółto – niebieskie barwy. Mówią po łotewsku, a latają po mistrzowsku. Ostatnią sobotę lipca zarezerwowali dla publiczności IV Podkarpackich Pokazów w Mielcu – mowa o łotewskim zespole akrobacyjnym – Baltic Bees. To nie lada gratka dla fanów lotnictwa. Piloci latają pięcioma odrzutowcami szkolnymi L-39 C Albatros. Znani są z nietypowych figur akrobacji zespołowej.

Czytaj więcej: „Bałtyckie pszczoły” w Mielcu

MB 20170902 035Już od dziecka marzył o lataniu. Godzinami potrafił wpatrywać się w pas startowy w Mińsku Mazowieckim, z którego pochodzi. Swoje podniebne marzenia zaczął realizować już jako szesnastolatek w Aeroklubie Podkarpackim. Kształcił się w kraju i zagranicą. Lotnicza pasja dała mu nie tylko zawód, ale również wiele tytułów i zwycięstw w dziedzinie akrobacji. Zawsze z sentymentem wraca na Podkarpacie i zawsze jego występy kończą się ogromnym zachwytem i aplauzem publiczności. Artur Kielak – bo o nim mowa po raz kolejny wystąpi przed podkarpacką publicznością podczas IV Podkarpackich Pokazach Lotniczych.

Czytaj więcej: Kapitan boeingów, pogromca małych samolotów 

F 16C Polska 5594Ten pokaz z pewnością wywoła ogromne emocje i na długo pozostanie w pamięci. Duża moc, ryk silników, nieprawdopodobna prędkość – to wszystko połączone z umiejętnościami pilota zagwarantuje wspaniałe widowisko, podnoszące adrenalinę. Możemy już potwierdzić, że lotniczą „gwiazdą” IV Podkarpackich Pokazów Lotniczych będzie samolot F16.

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych, wojskowych samolotów na świecie. Jest użytkowany przez siły powietrzne 26 krajów, w tym Polski. Z biało-czerwoną szachownicą F16 latają od 2006 roku i właśnie jedną z tych maszyn zobaczymy w Mielcu. F16 – to samolot wielozadaniowy zaprojektowany przez amerykańską wytwórnię General Dynamics. Od 1993 roku produkowany przez Lockheed Corporation (obecnie Lockheed Martin). Od drugiej połowy lat 70. XX wieku powstało prawie 4500 egzemplarzy tych maszyn.

F16 już raz prezentował się w Mielcu podczas pamiętnego Air Show w 1997 roku. Polską armię czekał zakup tego typu samolotów, a mieleckie pokazy, które wtedy były Centralnymi Uroczystościami Święta Lotnictwa, były okazją do prezentacji tych maszyn. Na mieleckim niebie latały również m.in. Mirage czy Gripen. Tegoroczna edycja IV Podkarpackich Pokazów Lotniczych zaplanowana na 28 lipca zapowiada się równie atrakcyjnie. O kolejnych atrakcjach będziemy na bieżąco informować. Przypomnijmy, że organizatorami pokazów są Samorząd Województwa Podkarpackiego, Polskie Zakłady Lotnicze, Urząd Miejski w Mielcu oraz Lotnisko Mielec.

 

Fot. Wikipedia (aut. Łukasz Golowanow, konflikty.pl)

ORGANIZATOR


 
Organizatorzy

 Fundusze Europejskie

 

PATRONI MON
 

Program | Dla mediów | Kontakt

Copyright © 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie